rodzinna sesja zdjęciowa, fotograf rodzinny, rodzina na zdjęciach, pamiątka, fotograf gdańsk, ogórd, rodzice, dziadkowie, babcie, zdjęcia pamiątkowe, fotografie do albumu

To był dziwny dzień. Od samego początku wszystko było nie tak. Może NIE TAK to za dużo powiedziane ale na pewno inaczej niż zwykle. Jak się ma mniej niż rok to zawsze każde inaczej jest niepokojące, nowe i tym samym trochę straszne. W sumie z biegiem lat to się aż tak bardzo nie zmienia. Prawda?

Przebudzam się, otwieram oczy – ten świat taki piękny chciałoby się powiedzieć. Ale wróćmy do realności i zacznijmy jeszcze raz –  przebudzam się, otwieram oczy – mamy nie ma, głód, mokro – tragedia narodowa – no to w krzyk. Ale jak! Najgłośniej jak potrafię. Mój piskliwy lekko przeraźliwy głos unosi się w przestworza, płynie ze swobodę i lekkością budząc wszystkich domowników.

Wydaje mi się, że minęła wieczność… a to tak naprawdę minęła niecała minuta. Przybiega mama. Trochę zaspana, lekko podkrążone oczy, potarmoszone włosy – widzę na pierwszy rzut oka, że słodko spała – ale ją kocham, gdy ją budzę nad ranem. Cieszę się jak głupia na ten ratunek, który właśnie do mnie przyszedł. Jaka radość – zmieniona pieluszka, ciepła butla pełna mleka. Myślę sobie – jest dobrze.

Jednakże to DOBRZE nie trwa zbyt długo. W normalnym cyklu dnia, zaraz po przebudzeniu byśmy się z mamą trochę poprzytulały, pobawiły, pośmiały, poopowiadali sobie co wydarzyło się w nocy. A tu psikus, anomalia…. Nie ma codziennych rytuałów. Przecieram oczy w głębokim zdumieniu i oczekuje na dalszy rozwój zdarzeń.

Muszę Wam się przyznać, że kiedy rytuały zostają zachwiane pojawia się pewna niepewność, ujawnia się pewna doza niepokoju. W końcu ostatnim razem, kiedy mama zafundowała mi taką poranną podrywkę bez przytulania i zabawy, znalazłyśmy się w jakimś dziwnym dużym budynku. Było tam dużo Pań i Panów ubranych na biało. My z mamą stałyśmy pod drzwiami jednego z wielu pokoi. Do tych pokoi w kolejkach stali też inni ludzie. Były też dzieci takie jak ja. One również miały niezbyt radosne miny. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że za tymi drzwiami jest coś nowego, nieznanego ale nikt z nas nie wiedział czy to jest dobre czy złe. Później przyszła po nas taka Pani, ona również była ubrana na biało. Powiedziała coś do mamy miłym głębokim głosem a mnie połaskotała w stópkę. Roześmiałam się, nawet ją polubiłam ale do czasu! Wiecie jaki to był potwór? Położyła mi na pleckach i klatce jakieś dziwne metalowe zimne urządzenie – to jeszcze dało się znieść. Potem włożyła termometr – nie powiem Wam gdzie, bo może właśnie przegryzacie drugie śniadanie lub kolację!. Ale najgorsze było na końcu – ukłucie. Strzykawka z wielką igłą i mój krzyk – krzyk rozdzierający powietrze, krzyk, który odbił się o sufit opadł i powędrował szpitalnymi korytarzami w celu ogłuszenia nieszczęśników, których spotkał na swojej drodze. Płakałam, płakałam i płakałam aż miałam wrażenie, że zaraz mama rozpłacze się razem ze mną.  Właśnie z tym niemiłym incydentem kojarzyła mi się poranna podrywka. Tego dnia jeszcze nie wiedziałam, że porannym wstawaniem system będzie chciał mi skazić prawie całe moje życie. Od pierwszego dnia w przedszkolu do ostatniego dnia w pracy przed emeryturą. A może mama wyśle mnie również do żłobka? A może będę mogła sobie pozwolić na inne godziny pracy? Czas zweryfikuje.

Wracając do dzisiejszej porannej podrywki, chyba już nie dziwicie się, że wzbudziła u mnie lekki niepokój? Jednak tego dnia, scenariusz ułożył się zgoła inaczej. O dziwo całkiem przyjemnie.

Patrzę na mamę a ona zaczęła się stroić. Włożyła pierwszą sukienkę, drugą sukienkę, trzecią… cisnęła w kąt i wskoczyła w spodnie. Mnie przebierała chyba z dziesięć razy. Patrzyła na mnie. Patrzyła na siebie. Patrzyła w lustro i znowu zmiana. Cisnęło mi się na usta, żeby zapytać mamy po co to wszystko skoro my i tak jesteśmy piękne i młode ale była za bardzo  zafrasowana całym przedsięwzięciem. Dopiero po kwadransie zauważyła mój dość wymowny i pytający wyraz twarzy. Wyjaśniła – będzie sesja rodzinna.

Skoro nie będzie strzykawek i ludzi na biało ubranych, skoro sesja rodzinna to ja się mogę stroić – postanowiłam.

Musicie przyznać, że moja mama ma oko – zdolna bestia. Przy ostatniej propozycji kreacji to ja również powiedziałam WOW –  ależ Ty mnie ładnie ubrałaś kobieto. Nawet ta kokarda dzielnie zastępuje włosy, które mi jeszcze nie urosły. Tak, wyglądałam dość uroczo i słowa uroczo używam z premedytacją, ponieważ mówi się, że urocze mogą być dzieci lub psy. Także póki nie mam jeszcze roku zamierzam korzystać z przywileju, że mogę być urocza. Po skończeniu roczku będę się tylko i wyłącznie starzeć…

Po przebierankach, czesaniu, malowaniu polików byłyśmy z mamą gotowe, odświętne i zeszłyśmy na dół – tzn.  żeby nie wprowadzać Was w błąd – mama zeszła a mnie zniosła. A dom był już cały pełny gości! Lubię, gdy dom jest pełen gości.

Nie wiedziałam, że sesja rodzinna to takie święto. Przybyli dziadki, prababcie, pradziadki, ciocie, wujki – cała familia. Dużo radości.

Po chwili był też Adam i Michu. Fajne te nasze fotografy, znaczy panowie fotografowie, poznaliśmy się już na moich chrzcinach. Co możecie ZOBACZYĆ. Wtedy również w ich rękach była sesja rodzinna. Muszę im przyznać, że dobre im te zdjęcia wyszły. Chociaż oni jeszcze nie wiedzą, że wolę jak mnie fotografuje się z prawej strony, ponieważ z tej perspektywy moje policzki są mniej pucołowate. Przynajmniej to moja opinia. Chociaż w sumie, mama pewnie by się z i tak z tym nie zgodziła, ponieważ ona po równi całuje każdy policzek tyle razy, że czasami się boje, iż mi się w nich dziury zrobi.

Czasami mam wrażenie, że chłopcy i tak  mnie trochę nie do końca rozumieją, ale trudno zrozumiemy się jak, któreś z nas dorośnie. Nie wiadomo kto prędzej, mam pod nosem mówi, że oni nigdy nie zmądrzeją, znaczy nie dorosną, ale jak to facety. Póki co rozmowy z Adasiem i Michem pozostawiam w gestii mamy. Oni mówią tym samym językiem, choć nie – czasem nie, ale jakoś im idzie i lepiej się dogadują niż ja.

Nasza sesja rodzinna to było dopiero niezłe zamieszanie. Ja rozumiem, że moja rodzina jest niezwykła. Ja naprawdę to wszystko rozumiem ale ja również mam swoje granice. Babcie, dziadki, prababcie, pradziadki, ciocie, wujki oni wszyscy w czasie, kiedy trwała sesja rodzinna całowali mnie, przytulali, nosili, brali na ręce. Wszystko wspaniale i ja ich wszystkich bardzo kocham ale nie w takiej ilości! Ileż to można! I ten wujek… no oszaleć można, ta jego ‘koleżanka’ co za nim chodzi jakiś czas to ma naprawdę ciężki żywot. Po co zresztą za nim tak łazi?? Powinno być przecież na odwrót, choć może z troski po prostu, boi się o tego chopaka, bo w sumie on tak samo ‘dojrzały’  jak ta dwójka z aparatami.

Na szczęście w wreszcie, doszliśmy do momentu, w którym dorośli zajęli się sobą. W końcu! Sesja rodzinna trwała w najlepsze a prababcia weszła w dyskusje z drugą prababcią, która metoda robienia sernika na zimo jest lepsza. Pradziadek z pradziadkiem siedząc na ławce w ogródku powspominali stare czasy. Mama zrobiła trochę ujęć z własną mamą, gdzie pojęcia używam trochę z grzeczności. Bo zarówno mama jak i ciotka mają parcie na szkło ;) No mama to nawet bawiła się w rusałkę, znaczy w modelkę na bagnach- taka sesja zdjęciowa. Ale to pewnie już widzieliście, choć jak nie to zawsze możecie ZOBACZYĆ. Powiem, Wam w tajemnicy, że ja w tym czasie z dziadkiem uprawiałam cross jazdę po lesie wkoło tych bagien, gdzie mama i fotograf robili zdjęcia. Znaczy mama miała sesje zdjęciową, bo tak się w domu mówi.  Wracając do naszej sesji w ogrodzie. W międzyczasie, gdy wszyscy się wygłupiali, znaczy fotografowali, ja nawet zdążyłam się trochę zdrzemnąć, bo tych emocji jak na jedno przedpołudnie było dla mnie już za dużo. Rodzinka za to rozpaliła grilla, dziadek i wujek latał w fartuchu, wszyscy poprzebierali się w dziwne peruki, okularki. Może i dobrze, że sesja rodzinna trwała a ja w tym momencie już spałam w najlepsze. Może i dobrze, że moje oczy wszystkiego nie widziały… Mama widziała i nie chciała mi opowiedzieć…

Dziś z mamą oglądaliśmy zdjęcia, które Michu przesłał i uznałyśmy, że żeby te wszystkie zdjęcia obejrzeć, trzeba ponownie zorganizować grilla w ogródku z całą familią. Pomimo tego, że grozi to strasznie dużą ilością całusów, to jednak miło spędzić popołudnie w gronie całej rodziny.

I jeszcze jedna mała tajemnica ;) Moj dziadek to też fotograf … i również męczy mnie teraz godzinami w domu, sadza na fotelu i też jak chłopaki każe się uśmiechać … Także albumów ze zdjęciami będę miała całkiem sporo ;)

 

Zobacz także