beauty, clean, dodge and burn, fotograf, fotografia portretowa, hdr, make up, photoshop, plugin, portrait, retouch actions, retouching, retusz, Retusz Fotografii, retusz zdjęć, retuszer, sharp, skin

Ultimate Retouch – Photoshop Panel

Cenię użyteczność. A narzędzia pozwalające dodatkowo skrócić czas, który zwykle poświęcam na jakiś proces, mają nawet szansę zostać moimi przyjaciółmi. Szczególnie, gdy mają zastosowanie wykonywaniu zdjęć lub przy pracy w Photoshop.

Taki też mam stosunek do dodatków do Photoshopa. Jak już opowiadałem Wam wcześniej, pojęcie retuszu często jest mylnie interpretowane, z czego wynikają różne niepotrzebne komplikacje. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej co potrafię zrobić z cerą modelki to poczytajcie tutaj: https://am-studio.eu/wisienka-na-torcie-retusz-zdjec/

Pewnie zdążyliście zaobserwować u siebie, trochę gnamy w tym świecie. Trochę sam świat gna, trochę on nas goni. Tak naprawdę to w pewnym momencie to już nie wiemy czy my gonimy, bo chcemy poznać świat, czy to świat nas goni, żeby … no właśnie po co? W każdym razie zmiany, które zachodzą są częścią naszego otoczenia. Bądź co bądź, żyjemy w dynamicznych realiach a zmiany są ich atrybutami. Nowe technologie, nowe oprogramowania, nowy sprzęt, nowe możliwości, nowe wyzwania, nowe techniki. Nic tylko testować, pochłaniać, przyswajać, dostosowywać do swoich potrzeb, rozwijać.

Zwykle do tej pory do retuszu w Photoshop-ie korzystałem z RA panelu — >> LINK. Lubię ten produkt, ponieważ przyśpiesza moją pracę, chociaż oczywiście nie jest niezbędny i mogę się bez niego obejść. Tylko czy chcę? Właśnie nie, ponieważ oszczędza mój czas a uważam czas za cenniejszy niż 49 dolców. Ale, że świat idzie ciągle do przodu i powstają coraz to lepsze oprogramowania testuje też nowe rozwiązania.

Przywołam tutaj do zobrazowania case Kodaka, żeby Wam pokazać jak ze zmianami cywilizacyjnymi nie radzą sobie nawet najwięksi gracze.

Kodak, który był niepodważalnym liderem w fotografii tradycyjnej, kompletnie nie podołał przestawieniu się na fotografię cyfrową. Po 132 latach funkcjonowania, aby uniknąć bankructwa, przedsiębiorstwo w 2012 roku składa wniosek o upadłość. Jak do tego doszło? Kto podjął złe decyzje? Czy może zabrakło lidera? Złe zarządzanie strategiczne? Wynika z tego, że legendy też upadają. Dlatego starajmy się czegoś przysłowiowo „ nie przespać”.

Może z jednej strony, testowanie nowych programów i rozwiązań to pogoń za zmieniającym się światem. Jednak z drugiej strony jest to potrzebne do rozwoju. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy, lubimy to co robimy, a nasza praca daje nam satysfakcję.

Trochę zrobię Wam małą dygresję, bo nie mogę się oprzeć:

Słyszałem ostatnio tezę, że po 25 latach pracy trzeba kompletnie zmienić zawód, ponieważ nie uniknie się wypalenia zawodowego. Byłeś lekarzem, to po 25 latach pracy może chciałbyś zostać ogrodnikiem? I przyznaję, że ta teza wydaje mi się całkiem fajną myślą. W końcu  praca zajmuje nam znaczną część życia. I jeżeli jej nie lubimy, to logicznie byłoby ją zostawić/zmienić. Chciałbym to zobaczyć jak były lekarz zostając ogrodnikiem i  radzi sobie z  szacunkiem społecznym. W końcu lekarz to zawód nobilitowany a ogrodnik… mniej. Raczej potrafię wyobrazić sobie lekarza, który spełnia swoje marzenia, rzuca pracę i zostaje ogrodnikiem a później pluje sobie w brodę, bo nie może znieść jak odmiennie zaczynają go traktować ludzie.

Generalnie boimy się zmian i ich nie lubimy. Taka nasza ludzka natura. Chociaż jak już się na nie zdecydujemy i „zaryzykujemy” to zwykle przynoszą nam dużo dobrego.

Kierując się maksymą zmian i rozwoju postanowiłem na chwilę zostawić dobrze mi znany RA panel i spróbować czegoś nowego. Zacząłem testować dodatek do Photoshopa The Ultimate Retouch Panel.

Autor  dodatku Wild_WinDer  sam wypowiada się o swoim produkcie, że nad wersją 3.0 pracowano przez rok i to nie będzie na pewno ostatnia aktualizacja programu, ponieważ pojawiają się coraz to nowsze narzędzia i techniki retuszerskie.

Wild_WinDer podkreśla, że po wprowadzeniu wersji 2.0 zaczął słuchać swoich klientów, zarówno fotografów jak i retuszerów. I to oni wnieśli wiele idei patrząc ze swojego punktu widzenia, które zostały następnie wdrożone do panelu. Przez to  Ultimate Retouch Panel stał się produktem, nad którym pracowali ludzie z całego świata. Ten fakt wpłynął na jego unikalność, funkcjonalność i dużą elastyczność. W tym momencie panel zawiera powyżej 200 użytecznych funkcji.

Ultimate retouch - panel photoshop - Wild_Winder

Źródło: https://creativemarket.com/Pro.Add-Ons/620118-Ultimate-Retouch-Panel-3.5

I wiecie co? Tym razem słowa autora muszę potwierdzić i to z nieukrywaną satysfakcją. Nie są one tanim chwytem marketingowym, ponieważ sam znalazłem się w tej grupie ludzi określanej mianem „ludzi z całego świata – fotografów i retuszerem”  przez co miałem istotny wpływ na ostateczny kształt panelu. To się dopiero nazywa personalizacja produktu!

Czas, żebyście poznali historię, jak do tego właściwie doszło:

Zakupiłem panel  The Ultimate Retouch wersję 2.0. W czasie użytkowania tej wtyczki – dodatku do Photoshopa wdałem się w dyskusje z jej autorem na temat poszczególnych funkcji oraz strasznie, okropnie ale to przerażająco wielkiego logotypu, który jest zbędny, nic nie wnosi, a zabiera miejsca na monitorze, po prostuje redukuje workflow. Kwestią wyjaśnienia: każda osoba podchodząca mniej lub bardziej poważnie do retuszu wie, że w tym przypadku wielkość ma znaczenie. Profesjonalne ekrany graficzne nie mają 17 cali. A żaden szanujący się retuszer nie będzie pracował na laptopie bez oddzielnego wyspecjalizowanego  monitora.

Także może teraz łatwiej zrozumiecie, dlaczego wielki logotyp w programie tak bardzo irytuje grafików/fotografów/retuszerów, którzy inwestują w potężne monitory. Dodajmy, że RA panel ma ten sam problem. Co prawda,  w czasie rozmów z autorem The Ultimate Retouch  dopiero po rozpisywaniu się o różnych metodach pracy, o różnicach pracy na plikach 16bitowych – 8bitowych i tym podobnych technicznych aspektach, wzięto mnie na poważnie ale… finalnie dostałem specjalną wersję 2.0 bez logotypu:D

Stąd też zapewne, przy pracach nad  The Ultimate Retouch wersję 3.0. brałem czynny udział w testach, zgłaszałem poprawki, nowe pomysły, ulepszałem funkcje. Tym samym jako retuszer, który codziennie stosuje wiele funkcji pracowałem nad doprowadzeniem panelu do kompletności. I tak mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że 90% zgłoszonych sugestii zostało uwzględnionych i to tych najważniejszych – no bynajmniej dla mnie. Została jedna poprawka, choć nie tak bardzo istotna, a brak jej posiadania jakoś zniosę. W końcu nie ma produktów idealnych i coś trzeba dodać w kolejnych wersjach programu.

Także The Ultimate Retouch – Photoshop Panel wersja 3.0. zawiera wszystkie funkcje, które na co dzień wykorzystuje:

  • Frequency Separation 8 and 16 bits;
  • 4 metody Dodge & Burn;
  • warstwy wspomagające retusz, solar curve, przesycenia i ect…
  • Dual Vision pomocny przy Dodge & Burn :)
  • Skintone Gradient map – nieodzowne przy poprawie kolorytu skóry;
  • usuwanie porów i innych drobnych niedoskonałości;
  • i masa innych funkcji które się przydają częściej lub rzadziej, jak podkręcanie oczu, wybielanie ząbków i ect.

Dodatkowo pełen opis wszystkich funkcji jest dostępny na Youtubie – tzw tutoriale.

Po roku pracy nad The Ultimate Retouch  wersji 3.0 muszę przyznać, że wyszedł świetny  dodatek do Photoshopa. Przyśpiesza pracę, działa szybko i bezproblemowo. Moim zdaniem jest pomocnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych retuszerów oraz fotografów – jedyny warunek to posiadanie programu Photoshop. Co również ważne, cena nie zabija, a nawet rzekłbym jest bardzo atrakcyjna. W sumie dostaje się całe kompendium retuszu- pozostaje tylko ćwiczyć i ćwiczyć.

W tym momencie dodatek jest dla mnie nieodzownym narzędziem pracy, używanym codziennie.

I trzeba przyznać, że autor wie co oznacza termin personalizacja oraz podąża za nowymi trendami w celu ułatwienia pracy nam fotografom/retuszerom.  Co ciekawe finalnie w wersji 3.0 znikł potężny logotyp ;) Taraaa ;D

Polecam się zapoznać z produktem ;)

https://creativemarket.com/Wild_WinDer/620118-Ultimate-Retouch-3.0

I tak lapidarnie kilka słów o autorze ;)

https://goo.gl/kJ7OTf

Link do konta autora:

https://creativemarket.com/Wild_WinDer

P.S. Pamiętajcie o jednym, ale bardzo ważnym aspekcie – photoshop photoszpem, retusz retuszem, ale i tak do wszystkiego potrzeba dobrze zrobionego zdjęcia ;)

Zobacz także