sesja portretowa, fotograf gdańśk, zdjęcia portretowe, sesje fotograficzne, studio Gdańsk, retusz zdjęć

 

Sesja portretowa: 7 kwestii dotyczących sesji zdjęciowej …

Jeżeli przeczytałaś/eś chociaż jeden z moich wcześniejszych wpisów, to pewnie już wiesz, że sesja portretowa to nie taki pikuś („jak już coś to Pan Pikuś” ). Każda sesja zdjęciowa to swego rodzaju projekt mniejszy lub większy, w zależności od ilości zaangażowanych w niego zasobów – materialnych i niematerialnych.

Nie zmienia to faktu, że moim zdaniem sesja portretowa jest dla każdego. Nie docierają do mnie Wasze argumenty/przekazy w stylu:

„Do tego trzeba mieć zdolności teatralne”; – nie trzeba.

„Ja się do tego nie nadaję – nie umiem pozować jak modelka” – nie musisz być modelką. Praca z laikami jest dla fotografa trudniejsza ale równocześnie efekt daje dużo większą satysfakcję.

„To nie dla mnie – za bardzo się stresuję” – znajdziemy na to sposób;) Już kilka odstresowywaczy przewija mi się  przez myśli. A Tobie?

„Aparat mnie nie lubi – nigdy dobrze nie wychodziłam na zdjęciach” – daj nam spróbować to zmienić, przecież nie możemy Ci pozwolić pozostać w takim przeświadczeniu przez całe życie.

„Mam atopową skórę – zdjęcia ze mną to udręka dla retuszera” – dobra wizażystka, wysokiej klasy podkład  i nawet wytrawny retuszer może mieć problem, żeby zobaczyć niedoskonałości na Twojej skórze.  Zresztą spójrz tu: KLIK. Widziałaś? On to dopiero ma problemy ze skórą.

„Z takimi piegami nie można wypaść dobrze na sesji portretowej” – piegi są fajne, co Ty chcesz od swoich piegów?

Generalnie … tony kokieterii ;) i tyle ;)

To było słowem wstępu, żeby ustalić z Wami najważniejsze kwestie. Skoro już je nakreśliliśmy i zgodziliście się ze mną, że sesje portretowe są dla każdego, zwrócę Waszą uwagę na kilka zagadnień, które determinują powodzenie projektu fotograficznego. Od tych zmiennych zależy: Czy się odpowiednio przygotujecie? Czy będziecie wiedzieli co Was czeka? Czy Wasza wizja będzie zbieżna z wizją fotografa? Czy będziecie wiedzieć, czego oczekujecie od fotografa i czego fotograf oczekuje od Was?

fotograf, fotografia, fotografia na bloga, fotografia portretowa, portret, sesja fotograficzna, sesja portretowa, sesja zdjęciowa, sesje fotograficzne, sesje portretowe, sesje zdjęciowe, zdjęcia, zdjęcia biznesowe, zdjęcia modowe na blog, zdjęcia portretowe, zdjęcia w plenerze, zdjęcia w studio, zdjęcie portretowe

Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przez początkujących:

  1. Pomysł

Chcielibyście zrobić sesję portretową ale w sumie to nie wiecie dokładnie jakiego efektu oczekujecie od zdjęć. Może zdjęcia w plenerze? A może pozowanie w studio? Zdjęcia biznesowe czy może zdjęcia modowe na bloga? Jeżeli traficie na dobrego fotografa to zapewne poprowadzi Was za rękę i może nawet wyjdą Wam całkiem fajne zdjęcia.

Ale uwierzcie mi, można to zrobić lepiej! Wystarczy zawczasu się przygotować. Zacznijcie od przeglądania zdjęć stockowych, pinteresta, blogów modowych. Szukajcie inspiracji. Najlepsze Waszym zdaniem zdjęcia pokażcie fotografowi określając, że właśnie o mniej więcej taki efekt Wam chodzi. Ułatwi to wszystkim pracę, ponieważ to ważne aby Wasza koncepcja i koncepcja fotografa na sesję portretową była zbieżna.

  1. Czas

Byliście kiedyś u fotografa, żeby zrobić zdjęcie do dokumentów lub dyplomu? Trwa to zwykle 5-10 minut, w zależności od długości kolejki. Uprzedzam, to na co się piszecie robiąc sesje portretową, tak nie wygląda. Nastawcie się na 2-3 godziny ciężkiej pracy samego pozowania. Dodajcie do tego czas na przygotowania – makijaż, fryzura, stylizacja, dojazdy jeżeli robicie zdjęcia w paru lokalizacjach. I pamiętajcie pośpiech to zły doradca! Zawsze zakładajcie rezerwę czasową. W końcu na sesji portretowej chcielibyście się wyluzować i dobrze bawić zamiast co chwila zerkać na zegarek. I, czy nie da się szybciej z tym światłem ?

  1. Makijaż dnia codziennego

„Kochanie jak Ty pięknie wyglądasz bez makijażu.”

„Po co Ty się w ogóle malujesz?”

„Nie lubię dziewczyn z ostrym makijażem.”

„Kobieta powinna mieć delikatny makijaż.”

Te i inne prawdy zostawmy sobie na inną okazję. Aparat, może w przeciwieństwie do Twojego męża/partnera/chłopaka lubi grubą warstwę pudru i ostry wręcz przejaskrawiony makijaż. Odpowiednio gruba warstwa podkładu ograniczy godziny pracy fotografa na etapie postprodukcji i retuszu. I tutaj uwaga: puder jest niezbędny również w przypadku mężczyzn – A czy Ty Kochana, lubisz mężczyzn z ostrym makijażem?

Oczywiście nie każda sesja portretowa tego wymaga. Czasem są wyjątki … ale to tylko wyjątki ;)

  1. Retusz

Skoro już jesteśmy przy retuszu, pojęcie cyfrowej obróbki zdjęć w zawodowym świecie fotografii ma trochę inny wydźwięk i znaczenie niż nam się wydaje. Retusz to praca nad odcieniem i fakturą skóry, głębokością barw, usuwanie niedoskonałości. Najlepiej wyobrazisz sobie, czym jest retusz, jeżeli powiem Ci, że dobremu fotografowi retusz jednego zdjęcia zajmuje około godziny. Czy dalej myśląc o retuszu wydaje Ci się, że to tylko usunięcie tego Twojego niechlubnego pieprzyka z kącika ust?

  1. Słońce

Sesja portretowa już dziś. Umówiony fotograf, stylistka, fryzjerka, wizażystka. Otwierasz oko a tam typowa polska pogoda – niebo usłane chmurami, możesz liczyć baranki. Oglądasz się jeszcze w nadziei za przebłyskami słońca – swoje szanse na piękną pogodę oceniasz jako jedna na milion. I powiem Ci, że właśnie z taką pogodą to trafiłaś/eś w dziesiątkę. Wbrew pozorom nie jesteśmy fanami pełnego słońca. Jego brak zupełnie nam nie przeszkadza. O wiele wygodniej pracuje się bez niego, wygodniej jest zarówno fotografowi, jak i samej modelce. Natomiast, gdy już jest to ostre słońce, to również i z nim dajemy sobie radę. Czy to słonecznie czy nie, i tak używamy swojego światła, by uzyskać zamierzony efekt. I tak, i tak  trzeba doświetlić … Najgorszą z opcji jest sytuacja, gdy chcesz przełożyć sesje zdjęciową, ponieważ nie ma słońca ;) …

  1. Gadżety

Może gadżety nie są do końca najwłaściwszym słowem ale sesja portretowa ich wymaga, spróbujmy użyć słowa atrybuty. Modelom, szczególnie tym, którzy nie są profesjonalistami ułatwiają pozowanie. Nie wiesz co zrobić z rękoma? Okulary, kapelusze, muszki, kwiaty, pejcze… wszystko czym można zająć ręce jak najbardziej przyda Ci się na sesji zdjęciowej.

  1. Fotograf

Ostatni i moim nieskromnym zdaniem najważniejszy punkt: Wybierz dobrego fotografa:) To w jego rękach pozostawiasz nie tylko efekt finalny w postaci gotowych fotografii ale także miłą atmosferę podczas sesji portretowej.

Jeżeli dobrnęliście do tego miejsca to znaczy, że już nie są Wam obce najważniejsze kwestie dotyczące sesjach portretowych. Oznacza to tylko jedno – Nie pozostało Wam nic innego jak tylko spróbować!

fotograf, fotografia, fotografia na bloga, fotografia portretowa, portret, sesja fotograficzna, sesja portretowa, sesja zdjęciowa, sesje fotograficzne, sesje portretowe, sesje zdjęciowe, zdjęcia, zdjęcia biznesowe, zdjęcia modowe na blog, zdjęcia portretowe, zdjęcia w plenerze, zdjęcia w studio, zdjęcie portretowe

Zobacz także