AM-STUDiO fotografia ślubna i reklamowa

fotografia ślubna, fotograf na ślub, trójmiasto, wesele, panna młoda, para młoda
Kto to jest fotograf ślubny?
Fotograf ślubny to taka osoba, która bierze aparat i chodzi cały dzień za Państwem Młodych – hmm… coś z w tej definicji nie do końca jest w porządku.
Fotograf ślubny to taka osoba, która przez cały dzień towarzyszy Parze Młodej, robi przy tym zdjęcia  ale jednocześnie pozostaje prawie niewidoczna – już trochę lepiej ale dalej ta „zupa jakby niedosolona”.
Fotograf ślubny to taka osoba, która uwiecznia na zdjęciach najlepsze momenty tego jedynego najpiękniejszego dnia w życiu, pokazując przy tym wielkie uczucie, które łączy dwójkę ludzi – lepiej ale te pojęcie raczej nie trafi do słownika języka polskiego.
Po co jest fotograf ślubny?
Fotograf ślubny jest jak ksiądz – jego obecność jest wskazana.  Pomimo tego, że ministranci przez lata obserwują księdza w jego codziennych czynnościach, to mimo wszystko nie przeprowadzą ceremonii tak jak ksiądz. Podobnie sprawa ma się z fotografem. Pomimo, że każda babcia ma już swoją komórkę z dobrym aparatem a nie daj Boże tableta, to zdjęcia babci czasami pozostawią co nieco do życzenia.
Jakie predyspozycje powinien mieć fotograf ślubny?
Fotograf, nie koniecznie ślubny, to osoba, która musi posiadać jakiś zmysł artystyczny, to poczucie smaku i piękna, czasami zwane również okiem.  Jakby nie patrzeć to trudna rzecz do zweryfikowania bez przejrzenia szerokiego portfolio. Jednak uwierzcie mi – to widać. Jeżeli patrzysz na zdjęcia oczami laika i zastanawiasz się, kto pannie młodej zrobił takie brzydkie zdjęcie – nie wybieraj tego fotografa. Portfolio potraktuj jako mapę – szukaj w niech wskazówek i ostrzeżeń.
Jakie najważniejsze zadania ma fotograf ślubny?
Założenie obrączek, pierwszy taniec a może krojenie ślubnego  tortu – który moment jest tym najważniejszym? A może jednak tu nie chodzi o ceremonie a raczej uchwycenie na zdjęciach uczuć, które łączy tych dwoje ludzi?
Z najlepszym efektem mamy do czynienia wtedy, kiedy nie tylko Państwo Młodzi są zadowoleni z efektu fotografii ślubnej ale również  goście są zadowoleni i miło wspominają łysych z aparatami.
Dokumenty jakimi powinien legitymować się fotograf ślubny?
Jest taki jeden glejt, który uprawnia do fotografowania w kościołach. Sprawa banalnie prosta – dokument potwierdza, że fotograf przeszedł kościelny kurs, a to oznacza, że fotograf wie, kiedy może robić zdjęcia na Mszy Świętej. Sprawa niby banalna  – ale do czasu aż Wam z kościoła wyproszą fotografa, ponieważ nie ma odpowiednich dokumentów.
Na jakie pytanie fotograf ślubny powinien nam odpowiedzieć?
Generalnie na wszystkie związane ze zdjęciami ślubnymi.  Właściwie to pytanie powinienem zadać inaczej:  Jakie pytania warto zadać fotografowi ślubnemu?
Zawsze możemy upewnić się ile zdjęć dostaniemy po uroczystości? Jakie elementy są wliczone w cenę a które pozostają dodatkowo płatne? Do której godziny fotogram ślubny będzie z nami? Jakim dysponuje sprzętem, o ile posiadacie jakąś wiedzę w tym temacie… Ile ślubów jest już a nim? Który rodzaj fotografii sprawia mu największą przyjemność?  Czy retuszuje zdjęcia ślubne (to moje ulubione;p ) – nie ma pytań głupich, może są tylko czasem nie do końca trafione lub  niewygodne i niezręczne, przykładowo:  A ile zapłaciłeś za ten sprzęt?
Dlaczego fotograf ślubny nie działa sam i dlaczego oni zawsze chodzą we dwójkę?
Ciśnie się na usta, żeby powiedzieć, że jeden nosi sprzęt a drugi myśli – ale to nie w tym przypadku – u nas pierw działa instynkt, potem myślimy :) Ustawienie sprzętu zajmuje trochę czasu, do tego nie zawsze można być w dwóch miejscach na raz, choć dwoimy się jak i troimy … to i tak nie zdublujemy ;) . Dodatkowo, naukowo dowiedzione,  głupie kichnięcie sprawia, że odcinamy się od świata na parę ładnych sekund a w tym czasie wiele może się wydarzyć –było też coś, że od kichania to i pikawa może stanąć … ale to nie jestem pewien, czy tak nie pisali przypadkiem  w super expresie :D  także, co dwie łyse głowy to nie jedna!
Podsumowując, fotograf ślubny – jak go wybrać?
Nie ma co ukrywać – najlepiej poprosić znajomych o polecenie. W dniu ślubu powinniśmy mieć pewność, że aparat w dłoni trzyma właściwa osoba. Naprawdę tego dnia nie jest nam potrzebny kolejny powód do niepokoju.
na górę